22 januari 2024
Ervaring in het buitenland is voor veel wetenschappers een belangrijke stap in hun carrière. Het Rubicon-programma biedt jonge, veelbelovende wetenschappers deze mogelijkheid.
De hoogte van de financiering is afhankelijk van de gekozen bestemming en de duur van het verblijf. Per jaar kunnen NWO en ZonMw binnen het Rubicon-programma zo'n zestig jonge onderzoekers financieren. De toewijzingen nu betreffen de tweede financieringsronde van 2023, waarin in totaal veertien onderzoekers een Rubicon toegekend krijgen.
Dr. Jasper van de Kreeke (Korteweg-de Vries Instituut voor Wiskunde): De wiskunde van snaartheorie versterken
Volgens de snaartheorie leven we in 10 dimensies, dus wel 6 meer dan ruimte en tijd. Wiskundigen interpreteren deze extra dimensies als een verbinding tussen twee verschillende soorten meetkunde. Van de Kreeke gaat aantonen dat deze verbinding veel sterker is dan gedacht door het toepassen van inzichten uit de knopentheorie.
Van de Kreeke vertrekt voor een periode van twee jaar naar de University of California, Berkeley (VS).
Dr. Rebecca McIntyre (Amsterdam UMC): Stimuleren van calorische verbranding in bruin vet door remmende G protein-coupled receptoren
Obesitas en metabole ziekten zijn wereldwijd grote gezondheidsproblemen. En verhoogde verbranding van calorieën door actief bruin vet zou een mogelijke behandeling kunnen zijn. McIntyre gaat twee receptoren op vetcellen bestuderen en proberen deze te remmen om zo het verbranden van calorieën te stimuleren en daardoor het energieverbruik te versnellen.
McIntyre vertrekt voor een periode van twee jaar naar het Novo Nordisk Foundation Center for Basic Metabolic Research van de Universiteit van Kopenhagen (Denemarken).